W związku ze znaczącym niedoborem rąk do pracy, obecnie na polskim rynku zatrudnienie znajdują pracownicy z kierunków egzotycznych, z krajów takich jak Indie, Filipiny czy Kenia. Jednak z powodu wydłużonego czasu oczekiwania na uzyskanie wiz zaczęto poszukiwać alternatywnych źródeł pozyskania kandydatów do pracy. Oczy rekruterów zwrócone są w stronę Ameryki Południowej, gdzie wiele krajów ma dostęp do ruchu bezwizowego, co przyspiesza proces.
Największą grupę pracowników z Ameryki Południowej stanowią obywatele Kolumbii, ale nie brakuje też reprezentantów z Argentyny, Chile czy Peru. Głównym powodem migracji do Polski są względy ekonomiczne. Porównując średnie miesięczne wynagrodzenia, Polska nadal jest bardzo atrakcyjnym krajem, a zarobki pozwalają także na oszczędzanie. Dodatkowym atutem Polski jest niski stopień przestępczości co przekłada się na bezpieczeństwo i komfort życia.
Formalności
Ruch bezwizowy pozwala na wykonywanie pracy przez 90 dni. Po tym okresie (najpóźniej w 90. dniu) należy złożyć wniosek o wydanie karty pobytu. Legalizacja pracy jest odpowiedzialnością pracodawcy, natomiast jeśli chodzi o legalny pobyt to każdy obcokrajowiec sam powinien dbać o posiadanie aktualnych dokumentów. Wskazane jest jednak wsparcie pracownika w przejściu przez formalności i procedury urzędowe.
W dniu rozpoczęcia pracy należy posiadać ważne zezwolenie na pracę. W zależności od charakteru pracy, może to być zezwolenie typ „S”- w przypadku pracy sezonowej albo zezwolenie typ A.
Kultura
Proces integracji pracowników z Ameryki Południowej na polskim rynku pracy przebiega bez wielu konfliktów, a to dlatego, że mimo różnic geograficznych mamy wiele wspólnego. W obu kulturach rodzina odgrywa ważną rolę. Zarówno w Polsce, jak i w krajach Ameryki Południowej, więzi rodzinne są silne, a czas spędzony z bliskimi jest ceniony. Podobieństwa odnajdziemy także w religii. Wielu obywateli krajów Ameryki Południowej to katolicy, co oznacza, że pokrywa się kalendarz świąt i równie ważna jest ich celebracja i wspólne świętowanie z zachowaniem tradycji.
Największą różnicę można zaobserwować w stylu życia, podejściu do czasu, a co za tym idzie punktualności. Nie sposób pominąć klimatu i pogody. Pracownicy z krajów Ameryki Południowej mogą doświadczyć szoku klimatycznego po zetknięciu się z polską, mroźną zimą. Wykonywanie więc pracy na zewnątrz przy niskich temperaturach może być dla nich dużym wyzwaniem.
Język
Językiem dominującym w większości krajów Ameryki Południowej, takich jak Argentyna, Chile, Kolumbia, Peru, Wenezuela jest hiszpański, a po portugalsku mówi się głównie w Brazylii. Jeśli chodzi zaś o znajomość języka angielskiego to jest ona zróżnicowana, ale generalnie niższa niż w krajach europejskich. W wielu krajach angielski nie jest powszechnie używany na co dzień. Coraz lepiej wygląda sytuacja wśród młodych obywateli, którzy uczą się j. angielskiego w szkołach.
Wnioski
Pracownicy z Ameryki Południowej coraz częściej decydują się na przyjazd do Polski w celach zarobkowych. Z perspektywy pracodawcy kluczowa jest dokładna estymacja planowanego rozpoczęcia pracy przez kandydatów, co pozwala na lepsze planowanie zarządzania projektami i dopasowanie do aktualnego zapotrzebowania. Dodatkowo mamy naprawdę wiele wspólnego i warto dostrzegać te podobieństwa i wykorzystywać je do tworzenia zgranych zespołów, które będą efektywnie współpracować i czerpać z różnorodności kulturowej 🌟😊
Dołącz do naszego stowarzyszenia i wspólnie budujmy lepszą przyszłość dla pracowników-obcokrajowców!