Praca cudzoziemca na zleceniu będzie nielegalna? Najnowsza wersja projektu ustawy dotyczącej zatrudniania cudzoziemców

W związku z najnowszymi zmianami w projekcie ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, pracodawcy muszą przygotować się na szereg istotnych zmian. Celem tych regulacji jest uszczelnienie rynku pracy oraz ograniczenie nadużyć, ale mogą one również stanowić wyzwanie dla firm zatrudniających pracowników z zagranicy. Oto kluczowe zmiany i ich potencjalne konsekwencje.

Zatrudnianie wyłącznie na umowę o pracę

Jedną z najważniejszych zmian jest eliminacja możliwości zatrudniania cudzoziemców na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Pracodawcy będą zobowiązani do oferowania wyłącznie umów o pracę, co wiąże się z wyższymi kosztami zatrudnienia, m.in. z powodu obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne.

Konsekwencje: Dla wielu firm, zwłaszcza w sektorach, gdzie umowy cywilnoprawne są powszechne, oznacza to konieczność przystosowania się do nowych realiów oraz możliwe podwyższenie kosztów prowadzenia działalności. Niestety nie każdego będzie na to stać.

Obowiązek przesyłania kopii umowy do urzędów

Zgodnie z nowymi przepisami, każda umowa o pracę z cudzoziemcem musi być przesyłana do odpowiednich organów administracyjnych, takich jak urząd wojewódzki lub powiatowy urząd pracy. Ma to na celu weryfikację legalności zatrudnienia, ale wiąże się z dodatkowymi obowiązkami biurokratycznymi dla przedsiębiorców oraz urzędników.

Konsekwencje: Proces zatrudniania cudzoziemców staje się bardziej złożony i czasochłonny. Przedsiębiorcy będą musieli poświęcić więcej zasobów na obsługę formalności.

Zaostrzenie kontroli i wyższe kary

Wraz z nowymi przepisami pojawia się również bardziej restrykcyjna kontrola legalności zatrudnienia. Pracodawca będzie musiał udowodnić, że jego firma rzeczywiście prowadzi działalność, która uzasadnia zatrudnienie cudzoziemca. W przypadku nieprawidłowości, nowe przepisy przewidują wyższe kary finansowe, z minimalną grzywną wynoszącą od 1000 do 30 000 zł.

Konsekwencje: Drobne błędy w dokumentacji lub niedopełnienie obowiązków mogą skończyć się wysokimi karami, co zwiększa ryzyko finansowe dla firm. Jest to wielkie zagrożenie.

Utrudnienia w zatrudnianiu cudzoziemców spoza UE

Nowe przepisy mogą również ograniczyć możliwość zatrudniania pracowników spoza Unii Europejskiej, zwłaszcza jeśli pracodawca nie spełni nowych, bardziej rygorystycznych wymogów. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw, jak i agencji pracy tymczasowej, które będą musiały przejść dodatkowe kontrole.

Konsekwencje: Może to prowadzić do problemów z dostępem do wykwalifikowanej siły roboczej, zwłaszcza w sektorach, w których pracownicy z zagranicy stanowią istotną część zespołu.

Wyłączenie Ukrainy z nowych przepisów

Warto również zauważyć, że nowe przepisy nie będą dotyczyć obywateli Ukrainy, których zatrudnianie jest regulowane przez tzw. specustawę ukraińską. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą mogli nadal zatrudniać obywateli Ukrainy na podstawie umów cywilnoprawnych.

Konsekwencje: Może to doprowadzić do nierównego traktowania pracowników z różnych krajów i faworyzowania obywateli Ukrainy.

Podsumowanie

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce wprowadzają szereg wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się pracodawcy. Choć celem zmian jest walka z nielegalnym zatrudnieniem i uszczelnienie rynku pracy, dla wielu firm mogą one oznaczać większą biurokrację, wyższe koszty i ryzyko finansowe, którego nie będą w stanie ponieść.

Źródło: Prawo.pl – https://www.prawo.pl/kadry/zatrudnienie-cudzoziemcow-najnowszy-projekt-ustawy-mrpips,528661.html