Święta Bożego Narodzenia w wielokulturowym środowisku pracy

Polska jest krajem zbudowanym na wartościach chrześcijańskich, natomiast staje się domem dla ludzi wielu ras, kultur i religii. Obchodzenie świąt Bożego Narodzenia wśród pracowników różnych wyznań może być wyzwaniem, ale istnieją sposoby, aby uczcić te święta w sposób otwarty, szanujący różnorodność religijną i kulturową. Nowa, bardziej świecka forma obchodzenia Świąt wcale nie musi oznaczać zakwestionowania ich sensu, a wręcz powrót do korzeni i skupienie się na niesieniu pomocy potrzebującym, wsparcia i poszanowania bliźniego. Spędzamy wtedy więcej czasu ze swoją rodziną i bliskimi, gotujemy ulubione potrawy i staramy się zwolnić.

Oto kilka sugestii, jak można celebrować ten wyjątkowy czas w miejscu pracy z poszanowaniem uczuć pracowników różnych narodowości:

Uczulanie na różnorodność

Zadbaj o to, aby wszyscy pracownicy byli świadomi różnych wierzeń i tradycji obchodzenia świąt. Zorganizowanie spotkania, w trakcie którego pracownicy różnych krajów opowiedzą w jaki sposób oni sami spędzają święta wydaje się być dobrym pomysłem.

Otwarty dialog

Zachęcaj do otwartego dialogu na temat różnych świąt i tradycji religijnych w miejscu pracy. To może pomóc w budowaniu zrozumienia i akceptacji między pracownikami. Niech każdy wie, że firma jest otwarta na sugestie i można wyrazić swoje zdanie albo podzielić się pomysłem na sposoby celebrowania świąt. Warto również przeprowadzić konsultacje z pracownikami różnych wyznań, aby poznać ich preferencje i potrzeby związane z obchodzeniem świąt. Anonimowa skrzyneczka może się sprawdzić!

Opcjonalność

Nie narzucaj obchodzenia świąt Bożego Narodzenia jako obowiązku. Zrób to opcjonalnie, aby każdy mógł uczestniczyć według własnego wyboru. Uroczysta kolacja świąteczna, wspólne ubieranie choinki- tak, ale dla chętnych.

Wspólna dekoracja

Jeśli decydujesz się na dekorowanie biura lub miejsca pracy z okazji Bożego Narodzenia, postaraj się, aby dekoracje były neutralne i ogólnie świąteczne, a nie ściśle związane z chrześcijaństwem. Konkurs na ozdobę może rozbudzić kreatywność i pokazać różnorodność tradycji.

Świąteczne kartki

Jeśli tradycją jest wysyłanie kartek świątecznych, upewnij się, że są one dostępne w różnych wersjach, aby każdy mógł wybrać taką, która odpowiada jego przekonaniom.

Prezenty

Jeśli organizacja przewiduje tradycję obdarowywania pracowników podczas świąt, warto wybrać prezenty, które są uniwersalne i niezwiązane z konkretną religią. Jeśli charakter pracy na pozwala warto rozważyć skrócenie godzin pracy. W dniu Wigilii czy w Sylwestra mało kto podejmuje kluczowe decyzje biznesowe. A dodatkowy czas na odpoczynek może być bezcenny!

Wyrażanie życzeń

Podczas świąt Bożego Narodzenia, warto unikać wyrażania życzeń religijnych w oficjalnych komunikatach zarówno w komunikatach na zewnątrz jak i na wewnętrznych portalach lub kartkach. Zamiast tego, życzenia można sformułować bardziej ogólnie, życząc wszystkim radości, spokoju i szczęścia.

Świąteczna potrawa

Jeśli w miejscu pracy organizowany jest wspólny posiłek lub przyjęcie, postaraj się, aby dostępne były potrawy, które odpowiadają różnym preferencjom żywieniowym i przekonaniom religijnym pracowników.

Akcje charytatywne

Wspólne pomaganie łączy ludzi. Wybierzcie wspólnie jakiej grupie chcecie pomóc: zbiórka karmy dla piesków, Szlachetna Paczka? Sprawdźcie lokalne domy opieki – na pewno mają duże potrzeby. Działanie lokalne spaja społeczność, daje poczucie sensu i satysfakcji. I wcale nie musi wiązać się ze zbiórką pieniężną.

Wartościowanie różnorodności

Okres świąteczny to także doskonała okazja, aby podkreślić znaczenie różnorodności w miejscu pracy i promować otwartoś oraz szacunek dla innych kultur i religii.

 

Dla wielu obcokrajowców to będą pierwsze święta spędzone w Polsce. To może być trudny czas, spędzony z dala od rodziny. Część z nich spędzi go w towarzystwie swoich rodaków, a z rodziną będzie łączyć się poprzez telefon lub komunikatory. Dla wielu z nich to będzie czas tęsknoty, choć część z nich skupiając się na celu przyjazdu- głównie zarobkowym nie przejawia żadnych emocji. W pracy ważne jest, aby stworzyć atmosferę szanującą różnorodność i uczcić święta Bożego Narodzenia w sposób, który jest dostępny i akceptowalny dla wszystkich pracowników. Poprzez otwarty dialog i zrozumienie różnych punktów widzenia, możesz stworzyć bardziej tolerancyjne i włączające miejsce pracy.

 

Dołącz do naszego stowarzyszenia i wspólnie budujmy lepszą przyszłość dla pracowników-obcokrajowców!

kontakt@stowarzyszenie-welcome.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, wykorzystywanie moich danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o. o., z siedzibą w Gdańsku, 80-309, Al. Grunwaldzka 411 oraz spółki zależne wchodzące w skład grupy kapitałowej Grupy Progres, w celu przedstawienia oferty marketingowo-handlowej. Administratorem danych osobowych jest Grupa Progres Sp. z o. o., z siedzibą w Gdańsku oraz każda ze spółek zależnych w przypadku powierzenia danych. Pełna treść klauzuli przetwarzania danych osobowych znajduje się: https://grupaprogres.pl/rodo/