Praca sezonowa w okresie przedświątecznym, czyli zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników nie tylko w wakacje

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a z nimi Black Week i Black Friday, a także okres poświątecznych wyprzedaży. To czas, kiedy praca sezonowa nabiera zupełnie innego wymiaru. Nie trudno zauważyć, że zimowe święta okolicznościowe wiążą się nie tylko ze wzmożoną pracą w handlu, ale także w logistyce, produkcji i usługach. Co powinni wiedzieć pracodawcy i pracownicy o tej specyficznej formie zatrudnienia? Czy warto zatrudniać pracowników sezonowych zimą? I czy praca na takich warunkach w okresie przedświątecznym się w ogóle opłaca?

 

Definicja i ramy prawne pracy sezonowej

Praca sezonowa to każda forma zatrudnienia czasowego, zwiększająca się w odpowiedzi na sezonowe zapotrzebowanie rynku. W Polsce praca sezonowa nie jest regulowana przez Kodeks Pracy. Co za tym idzie, nie ma ściśle określonego czasu pracy, wynagrodzenia oraz warunków zatrudnienia. Pracownicy sezonowi są najczęściej zatrudniani na podstawie umów cywilnoprawnych — o dzieło lub zlecenie, a także w oparciu o umowę o pracę na czas określony, co gwarantuje prawo do urlopu i minimalne wynagrodzenie. Choć Kodeks pracy nie podaje definicji pracy sezonowej, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 1986 roku mówi o tym, że pracą sezonową można nazwać każdą pracę, która jest wykonywana przez określony okres w roku, związany z porą roku i warunkami atmosferycznymi. Zasady dotyczące tego typu zatrudnienia w krajach członkowskich Unii Europejskiej reguluje Dyrektywa 214/36/UE.

 

W jakich branżach zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników w okresie zimowym?

W okresie przedświątecznym szczególnie dużo ofert pracy sezonowej pojawia się w handlu detalicznym — zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w e-commerce. To również czas wzmożonej pracy w centrach logistycznych, magazynach oraz w branży produkcyjnej — szczególnie w produkcji artykułów świątecznych i prezentowych, a także podczas zatowarowania sklepów. Pracodawcy szukają także osób do obsługi wydarzeń specjalnych: targów i jarmarków. Dostępność różnych ofert pracy sezonowej może zależeć od regionu i lokalnej gospodarki. W regionach górskich praca na stokach narciarskich może polegać na wynajmowaniu sprzętu, nauce jazdy czy usuwaniu śniegu.

 

Prawa pracownika sezonowego w krajach członkowskich UE. Co warto wiedzieć?

Pracownicy sezonowi, będący obywatelami UE, zatrudnieni w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej mają przede wszystkim prawo do równego traktowania i niedyskryminacji. Co za tym idzie, przysługują im prawa takie same, jak pracownikom sezonowym, będącym obywatelami danego kraju. Co istotne, każda praca sezonowa powinna być potwierdzona zawarciem umowy między pracodawcą lub agencją pracy tymczasowej a pracownikiem. Tylko w ten sposób można egzekwować przysługujące prawa.

 

Weryfikacja ofert pracy sezonowej — Jak uniknąć nieuczciwych praktyk?

Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy powinni dokładnie weryfikować kandydatury i oferty pracy sezonowej. Kluczowe jest sprawdzenie wiarygodności agencji zatrudnienia, warunków pracy oraz opinii innych pracowników lub pracodawców. W przypadku indywidualnych poszukiwań warto również zwrócić uwagę na realność obietnic dotyczących wynagrodzenia i warunków zatrudnienia.

 

Jak szybko i efektywnie pozyskać pracowników sezonowych?

Dla pracodawców z branż, które przytoczyliśmy wcześniej, szczególnie w okresie przedświątecznym kluczem jest skuteczna i szybka rekrutacja. Dlatego w przypadku poszukiwania dużej grupy pracowników w krótkim czasie, zdecydowanie warto skorzystać z usług agencji zatrudnienia specjalizującej się w pracy sezonowej.  Dzięki temu zyskasz pewność, że proces rekrutacyjny zostanie przeprowadzony profesjonalnie, a przede wszystkim skutecznie i bez większej ingerencji Twojego zespołu w działania HR. Jednocześnie nie można zapominać o zapewnieniu atrakcyjnych warunków pracy i konkurencyjnego wynagrodzenia. Pamiętaj, że Twoja konkurencja w tym samym czasie szuka pracowników na podobne stanowiska. Warto się wyróżnić.

 

Sukces w pozyskiwaniu pracowników sezonowych — wskazówki

Pracodawcy, którzy inwestują w szkolenia, zapewniają jasne instrukcje, utrzymują dobrą komunikację czy deklarują członkostwo w organizacji, która zrzesza przedsiębiorstwa legalnie zatrudniających cudzoziemców, zwykle cieszą się większym zainteresowaniem wśród pracowników sezonowych. Z kolei pracownicy, którzy są proaktywni, elastyczni i gotowi do szybkiego uczenia się, często znajdują więcej możliwości rozwoju i lepsze warunki pracy. Nierzadko to właśnie u nich praca tymczasowa przeradza się w pracę na stałe, a to sukces, który cieszy obie strony. Warto także otworzyć się na pracowników z innych krajów przy jednoczesnym przestrzeganiu przepisów migracyjnych i prawnych związanych z zatrudnieniem cudzoziemców.

 

Odpowiednie kierowanie procesami zatrudnienia pracowników sezonowych w okresie większego zapotrzebowania to z jednej strony szansa dla pracodawców na maksymalizację produkcji i sprzedaży, a dla pracowników — na zdobycie doświadczenia i dodatkowego zarobku. Kluczowe jest jednak zrozumienie specyfiki tego rynku, przestrzeganie praw pracowniczych i skuteczna komunikacja między obiema stronami.

 

 

Dołącz do naszego stowarzyszenia i wspólnie budujmy lepszą przyszłość dla pracowników-obcokrajowców!

kontakt@stowarzyszenie-welcome.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie, wykorzystywanie moich danych osobowych przez Grupę Progres Sp. z o. o., z siedzibą w Gdańsku, 80-309, Al. Grunwaldzka 411 oraz spółki zależne wchodzące w skład grupy kapitałowej Grupy Progres, w celu przedstawienia oferty marketingowo-handlowej. Administratorem danych osobowych jest Grupa Progres Sp. z o. o., z siedzibą w Gdańsku oraz każda ze spółek zależnych w przypadku powierzenia danych. Pełna treść klauzuli przetwarzania danych osobowych znajduje się: https://grupaprogres.pl/rodo/